Governors

Governor Attendance – 2016-2017

 

Governor Terms of Office – Melbury – July 2017

SMART

End of Term of Office

MELROSE

Governor Role
Management Committee Governing Body
Keith Shipman Associate 17/10/2017 Associate Keith Shipman Safeguarding Governor
Adrian Laing Community Member (5) 17/10/2017 Co-opted Governor (4) Adrian Laing
17/10/2017 Co-opted Governor (3) Nick Draper
Nick Draper Community Member (3) 31/08/2018
14/12/2018 LA (1) James Holmes
Janice Funnell Community Member (1) 14/12/2019 Co-opted Governor (2) Janice Funnell
Geraldine Taylor Community Member (4) 14/12/2019 Co-opted Governor (6) Geraldine Taylor
Carla Chandler Staff Member (2) (HT) 01/01/2021 Headteacher Carla Chandler
James Holmes LA (1) 08/02/2020
Sandra Peddy Community Member (6) 08/02/2020 Co-opted Governor (5) Sandra Peddy
Mark Clark Community Member (4) 20/10/2020 Co-opted Governor (1) Mark Clark
Andrew Boxall Parent Member (1) 15/03/2021 Parent Governor (1) Andrew Boxall
VACANCY Community Member (8) Co-opted Governor (7) VACANCY
VACANCY Community Member (2) Co-opted Governor (8) VACANCY
Parent Governor (2) VACANCY
VACANCY Staff Member (1) Staff Governor (1) VACANCY
SMART Melrose
8 x Community Members 8 x Co-opted Members
1 x LA member 1 x LEA members
1 x Parent Member 2 x Parent Governors
1 x Staff Member 1 x Staff Governor
1 x Staff Member – Head teacher/teacher in charge of unit Head teacher